Serwis komputerów stacjonarnych

Wymiana dysku

Wymiana dysku bardzo często pozwala na znaczące przyśpieszenie pracy komputera. To, że posiadasz kilkuletni komputer nie oznacza że nie może odzyskać dawnej świetności. Jeśli Twój komputer w ostatnim czasie wyraźnie zwolnił, system coraz wolniej się uruchamia, to jeden z objawów zużywającego się dysku. Najczęściej mamy wrażenie że to wina systemu, że jest zwyczajnie zaśmiecony zbyt dużą ilością danych i plików. Owszem bardzo istotnym elementem jest dbanie o zachowanie czystości systemu plików, jednak nawet bardzo pedantyczne podejście do tematu bieżącej segregacji i usuwania zbędnych plików nie spowoduje, że proces zużycia się dysku twardego ulegnie spowolnieniu lub zatrzymaniu.

Dyski HDD są bardzo podatne na uszkodzenia podczas pracy. Bardzo często zdarza się, że nasz notebook leży na nierównej powierzchni czy kocu. To sprzyja nie tylko szybszemu zapchaniu przez kurz naszego układu chłodzenia, ale również nadmiernemu ogrzewaniu się całego komputera. Dodatkowo nierówne powierzchnie na których stawiamy komputer sprawiają że talerz dysku HDD jest przechylony. To sprzyja szybszemu zużyciu się łożysk znajdujących w napędzie talerzy. Program diagnostyczny nie jest w stanie sprawdzić w jakiś stanie są łożyka znajdujące się na głowicy obrotowej dysku. Częściej może okazać się, że nasz dysk zwyczajnie zaczyna wytwarzać coraz większy hałas i temperaturę. W tej sytuacji warto jak najszybciej zgrać dane i zgłosić się na wymianę dysku. Bagatelizowanie tych objawów może skończyć się uszkodzeniem dysku i uniemożliwieniem łatwego odzyskania danych z dysku.

Rodzaje dysków: HDD i SSD

Jeszcze kilka lat temu w komputerach budżetowych stosowano z powodzeniem dyski HDD. Wyróżniały się one wyraźnie większą pojemnością co przyciągało klientów, który potrzebują zdecydowanie większe przestrzenie dyskowe. Obecnie znacząca większość komputerów jest wyposażona tylko w dyski SSD lub posiada dwa wbudowane dyski. Dysk systemowy, na którym zainstalowany jest system operacyjny i dysk przeznaczony na dane.

Warto rozważyć wymianę dysku na SSD nawet jeśli nasz dysku jest nadal sprawny. Przede wszystkim dyski SSD są szybsze i zapewnią nam większą wydajność.

Jak rozpoznać czy mój dysk nadaje się do wymiany?

Jeśli chcesz sprawdzić stan swojego dysku warto zaopatrzyć się w prosty program diagnostyczny. Pozwoli on na odczytanie informacji o stanie dysku z systemu monitorowania i powiadamiania o błędach działania dysku – z ang. SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology).

Jak wygląda proces wymiany dysku?

W pierwszej kolejności należy rozpoczynamy pracę od zrobienia kopii zapasowej dysku. To pozwoli uniknąć ewentualne problemy w przypadku, gdy dysk nagle uszkodzi się podczas klonowania. Po utworzeniu kopii zapasowej i uzgodnieniu wielkości nowego dysku przystępujemy do jego montażu i wgraniu kopii zapasowej. Dzięki tej procedurze możemy cały obraz dysku przenieść na nowy dysk. Po uprzednim utworzeniu kopii przystępujemy do klonowania dysku.

Montujemy stary i nowy dysk twardy w stacji dokującej, dzięki której możemy z łatwością rozpocząć klonowanie Twojego dysku.